Jak wyhodować ananasa w doniczce?

Hodowla ananasa nie jest wbrew pozorom trudna. Każdy może to zrobić ze własnym domu lub ogródku!
Cały proces ma jednak istotną wadę – jest długotrwały. Przeciętnie w dobrych warunkach ananas kwitnie dopiero od 1.5 do 2 lat od momentu zasadzenia. Na owoc trzeba czekać około 5 dodatkowych miesięcy od momentu zakwitnięcia.

Hodowla ananasa w doniczce

Należy zacząć od zakupu dojrzałego i zdrowego owocu ananasa, doniczki o średnicy przynajmniej 15 cm i dowolnej ziemi pomieszanej z piaskiem. Gdy to jest już przygotowane należy chwycić owoc za liście (za rozetę) i bardzo mocno wykręcić tak, aby oddzielić liście od owocu. Tak oddzielony ananas można zjeść, a rozeta posłuży jako sadzonka, która wyrośnie i za ponad 2 lata wyda kolejny owoc ananasa. Sadzonkę trzeba oskubać z liści przy miejscu ukręcenia w okolicach pozostałości miąższu, aż zostanie około 2 cm pędu, z którego wyrosną korzenie. Taka sadzonkę należy włożyć do przygotowanej doniczki z bardzo dużą ilością wody, lub bezpośrednio 2 cm pędu włożyć do słoika z wodą, aż pojawią się pierwsze korzenie i wtedy posadzić w doniczce. Od tego momentu wystarczy trzymać roślinę na słonecznym parapecie i często podlewać.

Dodatkowe informacje

Ananas prostą, solidną rośliną, która jest tolerancyjna względem podłoża.

Temperatura latem powinna wynosić około 24°C (od 20°C do maksymalnie 30°C), a zimą jak największa, nie niższa niż 15°C.

Liście ananasa są tak zbudowane, aby zbierały i trzymały wodę. Należy go podlewać latem 3 razy w tygodniu prosto do rozety liściowej, która idealnie służy do nawadniania rośliny. Zimą, zakładając, że temperatura wynosi około 18°C wystarczy podlać porządnie raz w tygodniu.

Można doprowadzić do wyschnięcia ziemi, ale trzeba zadbać o podlewanie rośliny po rozecie liściowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *